Jakim regulacjom podlegają kamerki widokowe?

kamera

Kamery widokowe umożliwiają transmisję na żywo materiałów zarejestrowanych w miejscach publicznych oraz podczas różnych wydarzeń. Służą przede wszystkim do promocji danego regionu, miasta czy konkretnej atrakcji turystycznej. Pozwalają na obserwację online pięknych krajobrazów, panoram, ciekawych zjawisk, obiektów turystycznych, znanych lub newralgicznych miejsc, takich jak np. rynek miejski, skrzyżowanie ulicznej, widok z wieży, molo, plaża, szczyty gór itd. Jest to forma prezentowania w czasie rzeczywistym obrazów, które mogą być odtwarzane przez wiele zainteresowanych osób. Kwestie związane z montażem kamer widokowych są uregulowane prawnie i podlegają określonym przepisom. Jakie akty prawne mają w tym przypadku swoje odniesienie?

Jakie przepisy prawne odnoszą się do kamer widokowych?

Podstawowym aktem prawnym, który reguluje kwestie związane z montażem kamer widokowych, jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), czyli tzw. RODO. Są to przepisy, które odnoszą się przede wszystkim do ochrony danych osobowych. Trzeba przy tym podkreślić, że są to regulacje o charakterze ogólnym, więc nie ma w nich wytycznych dotyczących wprost kamer widokowych.

W polskim prawie istnieją też przepisy, które w pośredni sposób obejmują zagadnienia związane z rejestracją obrazów i dźwięków w miejscach publicznych. Zawarte są m.in. w ustawie o samorządzie gminnym. W tym przypadku jednak odnoszą się one tylko do sfer objętych zakresem ich regulacji, chociaż niejednokrotnie można znaleźć w nich wskazówki dotyczące dopuszczalnych form monitoringu miejsc publicznych.

Kamery widokowe w świetle prawa — co warto wiedzieć?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami polskiego prawa można rejestrować obrazy takie jak krajobrazy, zgromadzenia czy imprezy publiczne. Obowiązujące przepisy prawa nie wymagają zezwolenia na rozpowszechnienie wizerunku osób, które stanowią jedynie szczegół całości, a więc np. uczestnika wydarzenia plenerowego. W związku z tym montaż kamery widokowej, której celem jest np. promocja regionu, jest całkowicie legalny i nie narusza przepisów prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *