Jakie zalety dla mieszkańców mają transmisje obrad radnych?

  • by
obrady

Transmisje obrad samorządowych to narzędzie dla obywateli, umożliwiające partycypację i kontrolę działalności organów lokalnej administracji. Jest to rozwiązanie, które zapewnia szereg korzyści zarówno dla zainteresowanych mieszkańców, jak poszczególnych jednostek – gminnych, powiatowych czy wojewódzkich.

Transmisje obrad radnych – najważniejsze korzyści

Samorządy powinny udostępniać mieszkańcom dostęp do obrad, a wszelkie działania władz lokalnych muszą być transparentne. Jest to jak najbardziej możliwe za sprawą internetowych serwisów samorządowych, które obecnie stanowią podstawowe źródło informacji o sesjach jednostek samorządowych, ustaleniach i planach lokalnych władz. Dzięki transmisjom na żywo obywatele mogą na bieżąco uczestniczyć w życiu publicznym swojego miasta i gminy.

Z takiej możliwości mogą skorzystać samorządy różnych szczebli. Obecnie oferujemy prowadzenie na żywo m.in.: transmisji obrad sejmiku województwa małopolskiego, obrad Rady miasta w Bochni oraz urzędu miasta w Limanowej, a także sesji Rady Miasta w Bochni i Limanowej.

Samorządy, transmitując na żywo obrady, zapewniają mieszkańcom całkowity dostęp do podejmowanych decyzji, które mają bezpośredni wpływ na życie lokalnej społeczności. To najlepszy sposób, by pokazać, że lokalne władze pracują w sposób przejrzysty i informują obywateli o swoich działaniach. Jest to praktyka zdecydowanie bardziej przystępna i transparentna niż np. publikacje sprawozdań czy raportów z działalności rady.

Niewątpliwe korzyści z transmisji obrad samorządowych na żywo czerpią też zainteresowani mieszkańcy, których nie omijają ważne decyzje podejmowane przez jednostki samorządowe. Jest to dla nich najlepsze narzędzie zwiększające zakres jawności i kontroli decydentów. W ten sposób poszerzane i wzmacniane są mechanizmy partycypacji obywatelskiej. To ważny krok zwiększający zakres transparentności działań samorządowców, a także sposób na przezwyciężenie deficytu demokracji w samorządach.

Warto też zwrócić uwagę na kwestię dostępności transmisji. Za sprawą internetowych serwisów samorządowych mieszkańcy mogą na żywo śledzić transmisję bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *