Czym są serwery streamingowe i jak działają?

  • by
streaming

Live streaming, czyli transmitowanie video w czasie rzeczywistym, cieszy się obecnie coraz większym zainteresowanie. Ta technika dostarczania materiałów multimedialnych przez internet wykorzystywana jest podczas różnorodnych wydarzeń — kulturalnych, rozrywkowych, religijnych czy politycznych. Live streaming tak naprawdę może być realizowany w bardzo prosty sposób — wystarczy sprzęt nagrywający oraz dostęp do internetu, aby na żywo udostępnić nagranie np. w social mediach. Jednak w przypadku zastosowań profesjonalnych oraz większych imprez niezbędne jest wdrożenie znacznie bardziej zaawansowanych środków. Kluczowe znaczenie wówczas odgrywają serwery streamingowe.

Serwery streamingowe — czym są i do czego służą?

Serwery streamingowe to kluczowy element w procesie dostarczania sygnały multimedialnego do użytkowników. Cała procedura transmitowania nagrań w czasie rzeczywistym, czyli na żywo, jest stosunkowo prosta. Nadawca nagrywa materiały z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu, przesyłająca dane bezpośrednio na serwer. Jak już zostało wspomniane, live streaming może być realizowany z zastosowaniem prostych urządzeń multimedialnych, jak kamera czy telefon komórkowy. Jeśli jednak mamy do czynienia z większymi wydarzeniami, konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, np. wozów transmisyjnych, a także pojemnych serwerów.

Tego rodzaju sprzęt zapewnia przedsiębiorstwo AZTV, które specjalizuje się w relacjonowaniu wydarzeń kulturalnych i okolicznościowych. Zapewniamy streamingowe serwery strumieniowe, które gwarantują sprawne transmisje na żywo przy zachowaniu całkowitej kontroli nad udostępnionymi materiałami. Tego rodzaju serwery gwarantują niezawodne działanie, stabilność i bezpieczeństwo łącza, czego nie można powiedzieć o serwisach bezpłatnych, które są ogólnodostępne, ale zawodne.

Nasze serwery są zlokalizowane są w jednym z największych polskich Data Center, dlatego też zachowane jest pełne bezpieczeństwo łączy podczas każdej transmisji. W czasie transmitowania nagrań wykorzystywane są protokoły HLS, RTMP, HTTP. Zapewniamy także funkcje DVR, VOD, LIVE. Możliwe jest odtwarzanie transmisji na urządzeniach opartych na popularnych systemach Android, IOS, Flash, HTML5. Skalowalność serwerów pozwala trafić do szerokiego grona odbiorców. Co ważne, są one zlokalizowane w Polsce, więc przesył danych jest płynny, a obraz i dźwięk stabilne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *